תהליכי ייצור קלף

שתפו את הכתבה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
2

חומר הגלם של הקלף הם עורות של עגלים צעירים או שלילים (עובר עגל שהוצא לפני זמן ההמלטה). העורות מגיעים ממספר מרכזי גידול ושחיטה ברחבי העולם בנוכחות נציג המפעל הדואג לכשרות העורות.

העורות מגיעים למפעל במכלים גדולים ומועברים לתהליך הייצור. עיקר התהליך מתרכז בתהליכי שטיפה, ניקוי וריכוך העורות, תהליך מורכב הנמשך מספר ימים בתופי “כביסה” ענקיים ובעזרת חומרים מיוחדים. הניקוי מכוון להסיר כל שארית בשר כלשהי שנדבק לעור בצד הפנימי ואת כל השיער שמחובר לעור מצידו החיצוני.

לאחר שלב זה עוברים העורות לתחנה המרתקת ביותר – מתיחה. לפני המתיחה עוברים העורות שלב של ריכוך, כיוון שלאחר הייבוש בסיום תהליך הניקוי מתקשים העורות. המתיחה גם מעלימה, בצורה מופלאה וכמעט מסתורית למתבונן, את כתמי הצבע של העור (העגל…). כל יחידת עור נמתחת על מסגרת מיוחדת באופן ידני. מיומנות בעל המלאכה נדרשת למתיחה מאוזנת שלא תיצור “קפלים” או עיוותים אחרים בעור. לאחר זמן מתאים ניתן לחתוך את היריעה מתוך העור המתוח. החיתוך נעשה ישירות מתוך המסגרת ובעל מקצוע מיומן חותך את היריעה המקסימלית שניתן לקבל.

את יריעות הקלף ממיינים לפי גודל, איכות ופרמטרים אחרים, ומאחסנים לקראת שיווק. בסופו של התהליך מועברות כל היריעות המוכנות למכירה.

לכתיבת ספר תורה אחד נדרשים 62 יריעות!

שיתוף ב facebook

שתפו את הכתבה

למאמרים נוספים

הכל על פרשיות התפילין

מתעניינים בהזמנת תפילין? רוצים משהו טוב וזול? איך קונים בכלל תפילין? מה זה מכיל, וממה נגזר המחיר? כל הפרטים בסדרת המאמרים שלפניכם:

שירות חדש לסופר הסת"ם

אגף השיווק יוצא בשירות חדש בארץ: שיווק ישיר עד לבית הלקוח סופרים המעוניינים לבחור לבד את הקלף שלהם, נאלצו עד היום לבזבז

טיפ החודש: השימוש הנכון בגיר פחם

לפעמים הסופר מרגיש שאין לו שליטה על הקולמוס. הדיו מתפשט, אין לו חדות והוא לא מצליח להוציא אותיות מלוטשות וחדות. תפקיד גיר

כתיבת תגובה