הכל על פרשיות התפילין

שתפו את הכתבה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
תמונה למאמר תפילין לאתר

מתעניינים בהזמנת תפילין? רוצים משהו טוב וזול? איך קונים בכלל תפילין? מה זה מכיל, וממה נגזר המחיר?

כל הפרטים בסדרת המאמרים שלפניכם:

תפילין מורכבים משלושה חלקים: פרשיות, בתים ורצועות. במאמר זה נתמקד בפרשיות.

החלק העיקרי בתפילין הם הפרשיות. גלילי קלף שבהם נכתבו ארבעת הפרשיות. הן נכתבות בכתב יד של סופר סת"ם במשך כמה ימים, בדקדקנות יתירה, שכן בתפילין ומזוזות אם הסופר גילה טעות משמעותית לאחר שכבר המשיך בכתיבה – הפרשייה נפסלת. לאחר הכתיבה הפרשיות עוברות הגהה דקדקנית ע"י איש מקצוע וכן שתי הגהות מחשב. בסיום התהליך הפרשיות מקופלות ונעטפות בסדר מיוחד והן מוכנסות לבתי התפילין.

הפרשיות מוזמנות בזוג, סט אחד לתפילין של יד וסט שני לתפילין של ראש.

ההבדל המרכזי בין תפילין של יד לתפילין של ראש הוא שארבעת הפרשיות של יד נכתבות כולן על יריעת קלף אחת, פרשייה מתחת לפרשייה, בעוד שארבעת הפרשיות של ראש נכתבות על יריעות קלף נפרדות וצרות.

סגנון הכתב

ישנם 3 סוגי כתב נפוצים: ספרדי, אשכנזי-בית יוסף, אשכנזי-אר"י. אין עדיפות לכתב מסויים על פני סוגי הכתב האחרים, אך יש חשיבות למסורת הנהוגה בבית ההורים.

הכתיבה האשכנזית מתאפיינת בקווים נוקשים ופניות חדות יותר, סגנון המקשה על כתיבה רציפה במשיכת הקולמוס; לעומת הכתיבה הספרדית שמאופיינת בכתיבה יותר רציפה, ולרוב ניתן להשלים אות במשיכת קולמוס בודדת או שתים. מסיבה זו הכתיבה הספרדית זולה יותר בדרך כלל מהכתיבה האשכנזית, שכן היא לוקחת פחות זמן באופן ניכר.

רמת הכתב משתנה מסופר לסופר. על אף שצורת האותיות אינם ניתנות לשינוי, עדיין לכל סופר כתב שונה וייחודי. ככל שהסופר מתאמן יותר וכשרוני יותר, וככל שהוא משקיע זמן רב יותר – יופי ואיכות הכתב שלו יעלו, והמחיר יעלה בהתאם.  

מחיר הפרשיות

מחיר הפרשיות נגזר מכמה פרמטרים: איכות הקלף, סגנון ויופי הכתב, מקצועיות הסופר והידורי הכתיבה.

בהידורי הכתיבה יש רמות שונות של הידור, אך כמובן שיש להקפיד על רמת הידור בסיסית העונה על פרטי ההלכות לכתחילה.  כמו כן פעמים רבות יש בעיות הלכתיות שלא פוסלות את כשרות הפרשיות, אולם הם נותנות טעם לפגם ומשפיעות על המחיר.

אם נתקלתם במחירי זולים באופן חריג, חשוב לבדוק אם הכתיבה לא היתה מרושלת, חובבנית, מחוץ לשורות, לא מוגהות כהלכה, או אפילו… גנובות.

בקניית תפילין מוכנות חשוב שתדרשו לפני הרכישה את דוגמת הכתב ואת אישורי ההגהה, כך שתהיו בטוחים כי הפרשיות נכתבו כדת וכדין. בנוסף מומלץ לוודא כי ההגהה נעשתה לפני הוספת התגין (כתרי האותיות).

גם אם אתם מוגבלים בתקציב, לא כדאי להתפשר על פחות הידורים בכשרות הפרשיות. במקום זאת ניתן למצוא חלופות זולות יותר ב'בתים' וב'רצועות'

שיתוף ב facebook

שתפו את הכתבה

למאמרים נוספים

כיסוי לתפילין וטלית

כיסוי לתפילין וטלית – לשמירה פיזית ורוחנית כיסוי לתפילין וטלית נועד לשמור על תשמישי הקדושה הללו מפגיעה ונזק, כמו גם לתת להם את הכבוד

הנחת תפילין יד

הנחת תפילין יד – מנהגים ומסורות הנחת תפילין יד נעשית לרוב על יד שמאל על פי ההלכה מכיוון שזו היד החלשה. מצוות הנחת התפילין מצווה

רכישת ספר תורה

רכישת ספר תורה – נקודות שיש לקחת בחשבון לקראת רכישת ספר תורה יש להחליט לגבי סגנון הכתיבה המבוקש, בהתאם למסורת הקהילתית של הקונה. בחלוקה