בתי התפילין

שתפו את הכתבה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
תפילין בתים

במאמר שלפניכם נתמקד בחלק השני שבתפילין – הלא הוא ה'בתים'.

הבתים נעשים מעור יחיד של בהמה כשרה לאכילה. בהמה כשרה אמרנו? אכן כן. מעיקר הדין עור של כל בהמה ממיני הבהמות הכשרים לאכילה – מתאים לעשיית 'בית תפילין'.

בתים מעור בהמה דקה

ואכן בעבר ה'בתים' הנפוצים היו מעור כבש, זאת משום שבעבר לא היה מכשור מתאים לייצור 'בתים' מעור שאינו גמיש, והיו צריכים לעבד אותו ידנית. אולם גמישותו עמד בעוכריו, בהיותו פגיע ורגיש, כך שהבתים שיוצרו מעורות של בהמות דקות, ככבשים לדוגמא, לא היו עמידים לאורך זמן רב.

גם כיום ניתן להשיג 'בתים' מעור בהמה דקה. יש מהם שני סוגים: 1. תפילין פשוטים. מבחינה הלכתית כשרותם נחותה ביותר. המחיצות ב'בית של ראש' בין ארבעת החללים עשויות מחתיכות קלף, ואינם כמקשה אחת עם עור ה'בית'. 2. תפילין פשוטים מהודרים. גם אלו הם נחותים מבחינה הלכתית, והידורם הוא רק ביחס לתפילין הפשוטים. הידורם מתבטא בכך שהמחיצות המבדלות בין ארבעת החללים הם מעור עבה יותר.

עלותם של בתי תפילין אלו מעור דק נמוכה יחסית, אך מאידך הללו אינם עמידים בפני חבטה קלה, לכן טרם רכישת זוג תפילין מסוג זה יש לזכור כי הם עלולים ליפגם באופן חסר תקנה.

מהלך הייצור כיום מעור בהמה גסה   

במאה האחרונה, עם ההתקדמות הטכנולוגית עברו לייצור 'בתים' מעור בהמה גסה, בדרך כלל מעורף של שור, שהוא עבה למדיי. העורות עוברים תהליך מורכב במשך תקופה של השריה בסיד ובחומרים כימיים, ולאחר מכן הם מנוקים ונחתכים בצורת האות T.

בשלב הבא, כשהעור עדיין רטוב, מבליטים בו 4 בליטות ליצירת 4 חללים, בהם יוכנסו הפרשיות. לאחר יצירת הבליטות משאירים את העור המעובד להתייבשות טבעית זמן רב, וגם במהלך הייבוש דואגים שהבליטות יישארו על כנם.

בסיום הייבוש מפעילים לחץ רב באמצעות מכבש חזק מאוד על העור שהתקשח ליצירת תבנית מרובעת מבחוץ, ובד בבד מכניסים פיסות ברזל לארבעת החללים כדי שהם לא ייסתמו כתוצאה מהלחץ החיצוני המופעל על הבתים. בסיום התהליך נשארים 4 חללים המופרדים באמצעות מחיצת עור דקה וכפולה.

שלב זה דורש אחריות וזהירות מרבית. בהפעלת הלחץ ויצירת תבנית התפילין יש ליזהר ביותר שלא ייווצר חור, ולו קטנטן, בכל ה'בית', מבחוץ או במחיצות הפנימיות. נקב כלשהו פוסל את ה'בתים' וכל העבודה המאומצת יורדת לטמיון.

קיימת מחלוקת האם מותר להשתמש עם דבק להצמדת התאים זה לזה, או שמא מותר להצמידם באמצעות לחץ בלבד. בשל מחלוקת זו קיימים כיום 3 סוגי בתים: 1. פרודות, ללא דבק כלל. 2. עם דבק בשליש התחתון של הבית, כשהרוב פתוח ללא דבק. אלו סומכים על הסברא שרובו ככולו. 3. סומכים על הדעות שדבק אינו נחשב להפסק, ומשתמשים בדבק ברוב גובה הבית.

בתום הייצור והייבוש הסופי – צובעים את הבתים בצבע שחור ייעודי. כבכל תהליך הייצור, גם הצביעה היא ממושכת. צובעים, ומניחים לצבע להיספג, ומשייפים, וחוזר חלילה…

'קציצה' 'מעברתא' ו'תיתורא'

חז"ל קבלו 'הלכה למשה מסיני' כי בתי התפילין מורכבים משלשה חלקים: 'קציצה' 'מעברתא' ו'תיתורא'.

ה'קציצה' היא עיקר ה'בית', מורכבת מחלל או חללים להכנסת הפרשיות.

ה'תיתורא' היא בסיס התפילין, והיא יוצאת מהקציצה לכל צדדיה כס"מ וחצי. התיתורא נחלקת לשנים, החלק העליון והתחתון, והיא משמשת לסגירת ה'בית' לאחר הכנסת הפרשיות. בתום הסגירה ההרמטית 'תופרים' את שני חלקי התיתורא בגידי בהמה ייעודיים, המוכנסים לחורים מיוחדים בתיתורא.

ה'מעברתא' היא החלק האחורי של ה'תיתורא'. בתרגום מארמית לעברית 'מעברתא' = גשר. הגשר הוא תעלה בה משחילים את הרצועה.

מה ההבדל בין 'בית' של יד ל'בית' של ראש?

לעומת 'בית' התפילין של ראש – בו עושים ארבעה תאים נפרדים,  ב'בית התפילין של יד' מבליטים רק בליטה אחת, מכיון שפרשיות ה'תפילין של יד' נכתבות ביריעת קלף בודדת.

מסיבה זו, מלאכת הייצור של 'בית התפילין של יד' קלה יותר. אין צורך להפריד מבנים ולאחד מבחוץ, מדובר בתא בודד מרובע.

בנוסף, בצדי בית תפילין של ראש יוצרים את האות 'ש' פעמיים, מימין ומשמאל. הראשון הוא שין רגיל, בעל 3 ראשים, והשני הוא שין בעל 4 ראשים, ועל כך במאמר נפרד. אות ש' זו צריכה לבוא מגוף הבית, ובאמצעות שיטה מיוחדת דוחקים את העור מסביב כדי שהאות ש' ייצא ויבלוט.

הבדל חיצוני נוסף הוא גודל ה'בית'. 'בית של יד' בדרך כלל גם קטן יותר מהשל ראש, ומלבישים עליו פלסטיק מרובע, להגנה על הריבוע, וגם להתאמתו לגודל קופסת התפילין, שהיא זהה לקופסת השל ראש.    

מחיר ה'בתים'

כמו הפרשיות מחיר הבתים נגזר מכמה פרמטרים: איכות העור, תהליך הייצור, מקצועיות הייצרן והידורים שונים.

חשוב לוודא במהלך קניית התפילין שהבתים אכן יוצרו בהידורים בהם נטען שיוצרו. אם אתם מקפידים על אי שימוש בדבק – וודאו זאת.  

אם התקציב שלכם מוגבל ניתן למצוא מחירים סבירים בהחלט בתחום זה, ואף מומלץ לחסוך בהידורים מסויימים בבתים – כדי שלא לחסוך בהידורי הפרשיות.

בכתב סופר נתאים לכם תפילין מהודרים לפי הזמנה ובהתאם לתקציב שלכם.  

שיתוף ב facebook

שתפו את הכתבה

למאמרים נוספים

נרתיק לטלית ותפילין

על נרתיק לטלית ותפילין רבים מחפשים לרכוש נרתיק לטלית ותפילין לקראת הבר מצווה או החתונה. גם המועד רכישת תפילין חדשות, רבים בוחרים

תפילין מהודרות בהמה דקה

על תפילין מהודרות בהמה דקה ההבדל בין תפילין מהודרות בהמה דקה לתפילין מהודרות בהמה גסה מתייחס לסוג הבית.  קיים סוג בית המיוצר מעור של

רצועות תפילין מהודרות

כל מה שרצית לדעת לגבי רצועות תפילין מהודרות ישנם מספר הבדלים בין רצועות תפילין מהודרות ולכאלו שאינם מהודרות. ההלכה מחייבת שרצועות התפילין